Biology________ زیست شناسی
 
قالب وبلاگ

 

تولید شوینده کاملا گیاهی در ایران

یک دانش آموز مبتکر موفق به تولید شوینده‌های کاملا گیاهی از گیاهان جنگل‌های ارسباران شد. وی می گوید: گیاهان دارای خاصیت لکه‌بری را در شرایط مختلف با هم ترکیب و خاصیت شویندگی آنها را تشدید کردم تا به محصول فعلی رسیدم که می‌تواند با شوینده‌های موجود در بازار رقابت کند.

 

وحید رضایی اهری" درباره تولید این شوینده‌ها گفت: طی دو تابستان متوالی به جمع‌آوری گیاهان از جنگل‌های ارسباران پرداختم. این گیاهان را در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی خیام در اهر مورد انواع آزمایش‌های لکه‌بری قرار دادم. گیاهان دارای خاصیت لکه‌بری را در شرایط مختلف با هم ترکیب و خاصیت شویندگی آنها را تشدید کردم تا به محصول فعلی رسیدم که می‌تواند با شوینده‌های موجود در بازار رقابت کند.

وی با اشاره به مشکلات عدیده‌ای که مصرف مواد اولیه دترجنت‌های با پایه پتروشیمیایی از نظر بیماری‌زایی، ایجاد آلرژی های پوستی و تنفسی در انسان و آلودگی محیط زیست ایجاد می‌کند، ادامه داد: ضروری است دترجنت‌های کاملا گیاهی و طبیعی جایگزین دترجنت‌های با پایه پتروشیمیایی و سنتتیک شود.

به نقل از ایسنا، رضایی همچنین افزود: با توجه به گیاهی بودن مواد اولیه، هزینه تولید این طرح بسیار ناچیز است و قیمت تمام شده هر بسته از محصول 500 تومان خواهد بود. به گفته وی تاکنون در ایران شوینده کاملا گیاهی تولید نشده واین فناوری درخارج از کشور نیز بی‌نظیر است به طوری که نمونه‌های موجود در بازار کاملا بر پایه گیاه نیستند بلکه بیشتر از اسانس‌های گیاهی استفاده می‌کنند.

رضایی تصریح کرد: این محصول توسط معاونت غذا و آزمایشگاه کنترل مواد غذیی بهداشتی و آرایشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و وزارت بهداشت تایید و ثبت اختراع شده است. وی تاکید کرد: اگر این محلول شوینده گیاهی سهوا خورده شود هیچ عارضه‌ای برای انسان ایجاد نمی‌کند.

وی در پایان گفت: کارخانه‌ای در تبریز تولید محصولم را پذیرفته بود اما به دلیل مشکل تامین اعتبار، طرح تولید متوقف شد. در حال حاضر نیز اگر زمینی به وسعت 10 هکتار و یک کارگاه و آزمایشگاه با امکانات اولیه وجود داشته باشد، تولید انبوه این شوینده‌ها ممکن می‌شود.

[ دوشنبه بیست و ششم فروردین 1392 ] [ 17:7 ] [ Nabavi ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
  • تراکتور
  • معنوی